• Beskid Mały

  Posted on Marzec 17, 2010 by in beskid mały

  Beskid Mały. Przede wszystkim wcale nie jest taki mały. Ale, że do dziś mało znany, potwierdzają fachowe statystyki. To „góry domowe” Karola Wojtyły, gdzie stoi Groń Jana Pawła II a kaplica papieska nieopodal szczytu Leskowca pozostaje najważniejszym a na pewno najliczniej odwiedzanym centrum pielgrzymkowym w całych Beskidach.

  leskowiec

  Duże zasługi dla szlaków Beskidu Małego położył Czesław Panczakiewicz, inicjator budowy schroniska na Leskowcu, stojącego obecnie koło papieskiej kaplicy w miejscu jednego z największych w tej grupie górskiej nagromadzenia szlaków. Gdy kończono budowę schroniska (1932 rok) często bywał tu na wycieczkach z ojcem młody Karol Wojtyła, właśnie od tego miejsca poznający Beskidy, z którymi miał związać się potem na dobre i na złe przez okres następnych lat kilkudziesięciu. W końcu z Wadowic można dojść na Leskowiec za ok. 4,5 godziny, a okolice to piękne, tak w przyrodniczym jak i krajobrazowym sensie.

  Do wspominanego schroniska większość szlaków została wyznakowana przed II wojną światową a inicjatorami i wykonawcami w terenie byli:
  -historycznie ważnego szlaku niebieskiego z Wadowic na Leskowiec Czesław Panczakiewicz w roku 1929,
  -szlaku zielonego z Mucharza na Leskowiec także Czesław Panczakiewicz i również w roku 1929,
  -szlaku żółtego z Krzeszowa Dolnego na Leskowiec Władysław Midowicz w roku 1930,
  -szlaku zielonego z Andrychowa przez Gancarz na Leskowiec Franciszek i Kazimierz Frysiowie w roku 1933.
  Trzy następne szlaki pod obecną papieską kaplicę powstawały w latach 1948-1952 a były dziełem:
  -z Krzeszowa Górnego (czarny, obecnie w kolorze czerwonym) Czesława Panczakiewicza,
  -z Czartaka (żółty) – Czesława Panczakiewicza i Jana Rzyckiego,
  -z Rzyk Jagódek (czarny) – Rafała Tatki.
  W roku 1930 Władysław Midowicz wyznakował jako nowy istotny szlak niebieski ze Ślemienia na Łamaną Skałę stanowiący obecnie (o nieco zmienionej trasie przez Kocoń) istotne połączenie Beskidu Małego z Pasmem Pewelskim Beskidu Średniego i dalej z Pasmem Jałowieckim Beskidu Żywieckiego.
  W roku 1933 dzięki Franciszkowi i Kazimierzowi Frysiom w terenie pojawia się żółta ścieżka łącząca centrum Andrychowa przez Targanice z Jawornicą oraz Potrójną (obecnie szlak ten od strony Złotej Góry prowadzi przez Targanice).
  W latach 1948 i 1950 Czesław Panczakiewicz i Rafał Tatka wzbogacili sieć w Paśmie Żurawnicy (uważanym obecnie za teren Beskidu Średniego) zielonym szlakiem z Krzeszowa przez Żurawnicę i Błądzonkę do Suchej.
  W 1957 roku celem nawiązania do linii kolejowej z Kalwarii Lanckorony do Bielska Białej, Rafał Tatka przedłuża szlak czarny z Rzyk Jagódek przez centrum Rzyk oraz Zagórnik do przystanku PKP w Inwałdzie.
  W okresie od 1950 do 1955 roku ogromne zasługi dla utrwalania obecnego stanu posiadania szlaków w Beskidzie Małym poniósł Rafał Tatka. Chodziło m.in. o szlak zielony Łamana Skała-Krzeszów oraz dwa inne szlaki na pograniczu Beskidu Małego z Pogórzem Śląskim: żółty z Inwałdu przez Bliźniaki do Gorzenia Górnego oraz czarny z Wadowic stokami Iłowca do Czartaka.
  Odpowiednikiem Głównego Szlaku Beskidzkiego wiodącego grzbietem Karpat lub w jego pobliżu pozostaje w Beskidzie Małym (a dalej w Średnim oraz Wyspowym) tzw. Mały Szlak Beskidzki.
  Warto uzmysłowić sobie, że na Leskowiec wiódł on do połowy lat 80-tych ze Skawiec (obecnie prowadzi na Groń i na Leskowiec z Zembrzyc przez Pasmo Żurawnicy i Krzeszów Górny) a dalej oczywiście na Łamaną Skałę i Przełęcz Kocierską.
  Najważniejszy pod względem turystycznym odcinek Leskowiec-Łamana Skała-Przełęcz Kocierska wyszedł spod pędzla Władysława Midowicza, jeszcze w 1927 roku. Midowicz w rozmowach ze mną kilkakrotnie z przejęciem wspominał, że w roku 1927 i jeszcze kilku następnych górale widząc go samotnie wędrującego z kubełkami farby robili na czole znak krzyża i chronili się w chałupach, jak przed jaką zjawą.
  Teren Beskidu Małego między Przełęczą Kocierską i ogólnie to określając „Gościńcem Kocierskim” z Andrychowa przez Kocierz do Żywca a doliną Soły pozostaje do dziś praktycznie słabo zagospodarowany za wyjątkiem może okolic Żaru nad Porąbką i jego stoków nad Międzybrodziem Żywieckim.
  Jest natomiast jeden długi i bardzo malowniczy odcinek szlaku turystycznego (zielony) należący jakby do obydwu części Beskidu Małego, gdyż Przełęczą Kocierską rozdzielony. To trasa z Porąbki (kiedyś doliną Wielkiej Puszczy, teraz grzbietem Palenicy (782 m) i Bukowskiego Gronia) a dalej przez Ściszków Groń na Łamaną Skałę. Istnieje od 1927 roku a był jeszcze jednym dziełem Władysława Midowicza.
  Mały Szlak Beskidzki między Przełęczą Kocierską a Porąbką wyznaczał w 1928 roku jeden z nestorów żywieckich znakarzy Józef Merta, zaś krótki fragment dojścia od Oczkowa (dawniej z Żywca) na przełęcz pod Kościelcem, w kolorze żółtym, Rafał Tatka z Wadowic.
  Wspominamy Józef Merta był jeszcze autorem niebieskiego szlaku z Czernichowa przez Jaworzynę (864 m) w rejon Cisowych Przełęczy (1928).
  Zbiór powyższych informacji zamykają dane o historii pierwszych szlaków we wschodniej części Beskidu Małego. W Paśmie Magurki Wilkowickiej, czyli na „dawnym gospodarstwie” Beskidenvereinu wszystkie właściwie prace i zasługi należy przypisać Oddziałowi PTTK w Bielsku Białej.
  Prace tutaj rozpoczynali ratownicy GOPR z Adamem Kubalą na czele w roku 1957 od otoczenia samej Magurki (912 m) na szlakach: żółtym ze Straconki przez Rogacz, zielonym także ze Straconki przez Hańderkulę, zielonym z Bystrej Wilkowic, czerwonym z Mikuszowic przez Łysą Przełęcz.
  W następnym 1958 roku miejscowe ekipy wspomagane fachowością Tomasza Wróbla przywracają dla turystów Mały Szlak Beskidzki z Porąbki przez Hrobaczą Łąkę do Straconki, czerwony szlak z Międzybrodzia Bialskiego przez Czupel do Łodygowic oraz niezmiernie istotny dla ciągłości ruchu turystycznego niebieski szlak z Lipnika przez Gaiki, Magurkę i Czupel do Czernichowa.
  Rok 1958 można uznać za przełomowy. Szczególnie sierpień okazywał się być miesiącem katorżniczej wręcz roboty przy odnowieniu nielicznych (z czasów BV) szlaków, lecz przede wszystkim przy wytyczaniu nowych. Mam tu na myśli znakowanie drogi na Magurkę, Hrobaczą Łąkę i Gaiki a także nieco dziwaczny niebieski szlak z Porąbki trawersem Bujakowskiego Gronia do Kóz.
  W następnych dekadach od lat 60-tych do 90-tych przewinęło się przez Oddziały PTTK w Wadowicach i Bielsku Białej mnóstwo osób znakujących, z których wybitniejsze pragnę wymienić celem utrwalenia dla potomności ich ciężkiej pracy.
  Oddział PTTK w Wadowicach: Włodzimierz Firek, Maria Nieć, Józef Hyrkiel, Aleksy Siemionow, Tadeusz Mirocha, Jan Borończyk, Adam Leń, Grzegorz Śliwa, Marek Kucia, Marek Orkisz, Tadeusz Mądry, Anna Zając, Andrzej Zając, Janusz Banaszewski, Mirosław Pacut, Sławomir Kędzia, Sławomir Sadlik, Janusz Jędrygas.
  Oddział PTTK w Bielsku Białej: Zofia i Mieczysław Krasowscy, Eugeniusz Janoszek, Henryk Kutchner, Władysław Firlej, Józef Ungeheuer, Karol Lazarek, Stanisław Szubert, Edward Dziki, Marian Magiera, Helena i Lutosław Cemplowie.
  Na zakończenie nawiążę jeszcze do Gronia Jana Pawła II. Zwykło się mawiać, że nie ma ludzi niezastąpionych. Choćby w przypadku Gronia z pewnością nie jest to prawdą. Gdyby nie zapał, upór, wiedza, doświadczenie, przebojowość a przede wszystkim mordercza praca i pracowitość Stefana Jakubowskiego z Andrychowa nie byłoby na Groniu ani kaplicy poświęconej polskiemu papieżowi ani największego pielgrzymkowego centrum w Beskidach.

  Źródło tekstu:

  e-beskidy.com

  Źródło zdjęcia:

  e-gory.pl

492 Responsesso far.

 1. learn to draw pisze:

  Links…

  [...]Sites of interest we have a link to[...]……

 2. Worthy sites…

  [...] just below, are a number of totally not relevant sites to ours, even so, they are really worth talking about [...]…

 3. Superb website…

  [...]always a big fan of linking to bloggers that I love but don’t get a lot of link love from[...]……

 4. Online Article……

  [...]The information mentioned in the article are some of the best available [...]……

 5. Visitor recommendations…

  [...]one of our visitors recently recommended the following website[...]……

 6. Websites you should visit…

  [...]below you’ll find the link to some sites that we think you should visit[...]……

 7. Recommeneded websites…

  [...]Here are some of the sites we recommend for our visitors[...]……

 8. Websites worth visiting…

  [...]here are some links to sites that we link to because we think they are worth visiting[...]……

 9. Sites we Like……

  [...] Every once in a while we choose blogs that we read. Listed below are the latest sites that we choose [...]……

 10. Read was interesting, stay in touch……

  [...]please visit the sites we follow, including this one, as it represents our picks from the web[...]……

 11. majestic seo pisze:

  Superb website…

  [...]always a big fan of linking to bloggers that I love but don’t get a lot of link love from[...]……

 12. backlinks pisze:

  Awesome website…

  [...]the time to read or visit the content or sites we have linked to below the[...]……

 13. Recommeneded websites…

  [...]Here are some of the sites we recommend for our visitors[...]……

 14. Cool sites…

  [...]we came across a cool site that you might enjoy. Take a look if you want[...]……

 15. Awesome website…

  [...]the time to read or visit the content or sites we have linked to below the[...]……

 16. Websites worth visiting…

  [...]here are some links to sites that we link to because we think they are worth visiting[...]……

 17. Visitor recommendations…

  [...]one of our visitors recently recommended the following website[...]……

 18. Awesome website…

  [...]the time to read or visit the content or sites we have linked to below the[...]……

 19. Related……

  [...]just beneath, are numerous totally not related sites to ours, however, they are surely worth going over[...]……

 20. You should check this out…

  [...] Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nevertheless really worth taking a look, whoa did one learn about Mid East has got more problerms as well [...]……

 21. Great website…

  [...]we like to honor many other internet sites on the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out[...]……

 22. uhaul coupons pisze:

  uhaul truck rental…

  Hello! I simply would like to give a huge thumbs up for the great information you have got right here on this post. I will probably be coming again to your blog for more soon….

 23. Ruth Berman pisze:

  Wikia…

  Wika linked to this place…

 24. Informative and precise…

  Its hard to find informative and precise info but here I found…

 25. Superb website…

  [...]always a big fan of linking to bloggers that I love but don’t get a lot of link love from[...]……

 26. Tumblr article…

  I saw a writer writing about this on Tumblr and it linked to…

 27. It is really great…

  F*ckin’ amazing things here. I’m very satisfied to peer your article. Thanks a lot and i’m having a look forward to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?…

 28. wonderful…

  Does your site have a contact page? I\’m having trouble locating it but, I\’d like to send you an e-mail. I\’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over ti…

 29. great…

  Thanks a lot for sharing this with all of us you really know what you\’re talking about! Bookmarked. Kindly also visit my website =). We could have a link exchange arrangement between us!…

 30. Accs…

  This is my Excerpt…

 31. Wikia…

  Wika linked to this site…

 32. Sources…

  [...]check below, are some totally unrelated websites to ours, however, they are most trustworthy sources that we use[...]……

 33. Get Out More pisze:

  Get Out More…

  [...]Sites of interest we have a link to[...]…

 34. I like this post…

  Hello! I just want to give a huge thumbs up for the good information you’ve got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for extra soon….

 35. Superb link…

  [...] Sites of interest we have a link to [...]…

 36. bloomingdales pisze:

  I like this post…

  Hello! I simply want to give a huge thumbs up for the great data you’ve right here on this post. I will likely be coming back to your blog for more soon….

 37. Related Site pisze:

  Tumblr article…

  I saw someone talking about this on Tumblr and it linked to…

 38. I like this post…

  Hey! I simply would like to give a huge thumbs up for the good data you might have here on this post. I might be coming again to your blog for more soon….

 39. Haskovo pisze:

  Just Browsing…

  While I was browsing yesterday I noticed a excellent post about…

 40. Sale College Books…

  [...]the time to read or visit the content material or web pages we’ve linked to below the[...]…

 41. [...]below you’ll find the link to some sites that we think you should visit[...]…

  [...]here are some links to sites that we link to because we think they are worth visiting[...]…

 42. Tumblr article…

  I saw someone writing about this on Tumblr and it linked to…