• Góra Żar

  Posted on Marzec 10, 2010 by in beskid mały

  Góra Żar – zdecydowanie najbardziej rekreacyjne miejsce w Beskidzie Małym! Znany, miłośnikom białego szaleństwa, stok narciarski, znana szkoła szybowcowa, ośrodek paralotniarzy, downhill’owców. Do tego kolejka górska, która wywiezie nas pod samiuśki zbiornik wodny, który również jest słynny. Żar to również taka nasza strefa 11… Jeszcze nie wspomniałem o widokach…

  gora_zar

  Jedna z najdłuższych tras

  Zimową porą, szczyt oblegany jest przez narciarzy i snowboardzistów! „Trasa narciarska o długości 1600m jest jedną z najdłuższych tras zjazdowych w Beskidach. Biegnie ona wzdłuż kolei, jest sztucznie zaśnieżana i przygotowywana przez najnowocześniejsze maszyny do uprawy śniegu. Oświetlenie i nagłośnienie trasy narciarskiej pozwala korzystać z jej walorów do późnych godzin nocnych. Trasa z Góry Żar ma urozmaicony charakter – łagodny początek i bardziej strome zakończenie, nadaje się dla każdego lubiącego zimowe szaleństwa na nartach”. Cytat pochodzi z www.pkl.pl.

  Również dla narciarzy i snowboardzistów dużym udogodnieniem jest kolejka linowo-terenowa o długości 1300m, różnicy wysokości 300m, zdolności przewozowej 1100 osób na godzinę. Dla tych co nie lubią orczyków jest to dobra wiadomość! Kolejka kursuje cały rok – rozkład jazdy i jest to jedyna kolejka w Beskidzie Małym. Kolejka została uruchomiona w 2004 roku. Jej wybudowanie zajęło 8 miesięcy i jest to rekordowy czas wybudowania! Wagoniki zostały zaadaptowane z posiadającej identyczne nachylenie (16%) kolejki na Gubałówkę. W zimie służy narciarzom i snowboardzistom a latem paralotniarzom.

  Podniebni rycerze

  Żar jest również mekką dla paralotniarzy i miłośników latania szybowcami. To właśnie nad tym szczytem niebo jest pełne podniebnych „rycerzy”. Każdy może doświadczyć tych ekstremalnych wrażeń! W pobliżu szczyt działa Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” oraz odbywają się szkolenia paralotniowej szkółki „Albatros”. Z ciekawostek należy wymienić, że na szczycie istniała słynna szkoła szybowcowa. Z inicjatywy Ligi Obrony Przeciwlotniczej powstało tu lotnisko. Za pomocą wyciągu linowego szybowce były transportowane z doliny Soły, a specjalne gumowe naciągi służyły jako napęd startowy. Radosław Truś wspomina, że szkolili się tutaj: pierwszy polski kosmonauta – Mirosław Hermaszewski, pilot akrobacyjny – Halina Bułka. Nakręcono tutaj również film przygodowy „Pan Samochodzik i Latające Maszyny” ;) .

  Elektryzujące atrakcje

  Wzrok turystów przyciąga ogromny zbiornik wodny w kształcie deltoidu (najładniej widoczny z Kiczery). Jest to górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. Drugiej co do wielkości elektrowni tego typu w Polsce. Elektrownia wykorzystuje jako zbiornik dolny zaporowe Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Porąbce. Podstawowym elementem całego zakładu jest elektrownia, znajdująca się pod ziemią na głębokości 160m.  Elektrownię można zwiedzać!

  Strefa 11

  Przejdźmy teraz do naszej strefy 11. Od razu zacznę od cytatu z przewodnika Andrzeja Matuszczyka, który zaczerpnął ten tekst z Dziennika Zachodniego:

  „Załadowany pasażerami fiat 125p, ustawiony „na luzie” przy wjeździe na wzniesienie, z całkowicie wyłączonym silnikiem…. sam wtoczył się na górę. Próbę powtarzano kilkakrotnie i za każdym razem z tym samym wynikiem. Nawet ustawiony tyłem samochód, bez rozbiegu, wjechał bez niczyjej pomocy na górkę aż pod zakręt. Nawet pusta butelka, położona na asfalcie, sama zaczyna się toczyć pod górę. Ciekawostkę tę dedykujemy radiestetom, czy jest to sprawa żył wodnych, czy też silnego pola magnetycznego?…”

  Rzeczywiście istnieje takie miejsce, jednak nie pokuszę się o osobistą interpretację tego zjawiska pozostawiając ją Twoim własnym odczuciom ;)

  Piękne widoki i rekordy prędkości

  Co jeszcze znajduje się na szczycie? Obok zbiornika znajduje się kilka budek z napojami, lodami, oscypkami oraz grill i stoisko z pamiątkami. Na szczycie zainstalowane są również lunety widokowe. A nad wszystkim góruje maszt przekaźnika. W stojącym obok masztu budynku znajdowała się wcześniej (wybudowana w 1947r) stacja meteorologiczna. Obecnie w tym miejscu można zjeść ciepłe posiłki jakie serwuje restauracja „Meteo”. Istnieje również możliwość wyjść na taras widokowy! Od strony północnej możemy zażywać przyjemność i pobijać rekordy prędkości na torze saneczkowym….

  O strony północno-zachodniej poniżej szczytu znajduje się kapliczka przy wyschniętym źródle. Wybudowana ona została przez jednego z budowniczych stacji meteorologicznej w 1947 roku

  Największym skarbem Żaru są jednak widoki. Piękne panoramy , które ciężko ogarnąć wzrokiem. Posłużę się tutaj opisem Radka Trusia:

  „Na południu, zza płaskiego grzbietu od Cisowych Grap po Jaworzynę wychyla się Pilsko i grupa Romanki i Lipowskiej. Przed nami Kotlina Żywiecka z Grojcem i Jeziorem Żywieckim, widać dokładnie zaporę w Tresnej. W głębi doliny górnej Soły niewysokie Zabawy, zza których wystaje grupa Wielkiej Raczy i Rycerzowej, a za nimi słowacka Mała Fatra z postrzępionym Wielkim Rozsutcem. Dalej w prawo podnosi się Beskid Śląski począwszy od Glinnego nad Węgierską Górką, poprzez Baranią Górę, aż po Skrzyczne. Bliżej, zachodnia część Beskidu Małego – niski grzbiet Soliska, ramię Suchego, Rogacz, Czupel, Magurka i Sokołówka, następnie za przełęczą Przegibek Groniczki, Gaiki i Chrobacza Łąka (z krzyżem), potem Bujakowski Groń i Zasolnica. Ponad Jeziorem Czanieckim widać Pogórze Śląskie z kominami zakładów przemysłowych. Dalej w prawo podnosi się grzbiet Bukowskiego Gronia, a ponad koroną zbiornika szczytowego – wierzchołki Złotej Góry, Kiczery i Cisowych Grap z Kocierzem, zza których wystają jeszcze Jawornica i Potrójna”.

  Na Żarze występują lasy brzozowe. Podobno w okresie wiosennym kwitną tutaj krokusy, przebiśniegi i pierwiosnki.

  Więcej na: http://www.beskidmaly.pl/zar.php

  Autor: Marcin Walczak

  Post Tagged with
Comments are closed.